
A Kapcsolódó Nevelés magyarországi történetének a hajnalán, amikor Egry Zsuzsi elkezdte maga köré gyűjteni az önkénteseket, volt a csapatunkban egy anyuka, aki a társaival együtt megpróbált létrehozni egy működő kisközösséget. Egy olyasmit, amiről mindig beszélünk, hogy az lenne az ember számára normális, a szülőség így lenne élhető, élvezhető. Egyszer meglátogattuk, és felfigyeltem arra, hogy ő hogyan viszonyul a gyereke alvásához, altatásához. Jöttünk-mentünk, közben a gyerekek is természetes módon ott voltak körülöttünk. Amikor a kisebbik gyereke elfáradt – 1,5-2 év körül lehetett, felvette a hátára, és csináltuk tovább a dolgunkat. Ő volt, hogy egyszer csak eközben elaludt. Aztán felébredt. Aztán később megint elaludt. Az anyukája nem sétálgatott vele, nem rázogatta, nem énekelt, egyszerűen élte tovább a felnőtt életét, velünk. Akkor arra gondoltam, hogy ennek valahogy így kéne lennie, és biztos voltak idők, és helyek, amikor ez volt a természetes, talán még most is vannak.
De ahogy mi most élünk, az nagyon más. Amikor én a lakótelepi lakás folyosóján járkáltam fel-alá a gyerekkel a hátamon, hogy aludjon el végre, közben ebédelve, hogy az értékes alvásidőt ne kelljen evésre se használnom, az nagyon más volt. Amikor a harmadik gyerekem születése után 1 nappal sétálgattam vele a kivilágított kórházi folyosón, hogy aludjon el végre, és arra gondoltam, hogy hogy lehet, hogy ebben a helyzetben totálisan egyedül vagyok, az nagyon más volt.
Sajnos ezt a fent leírt ideális állapotot jelen életkörülményeink között nem tudjuk létrehozni. Az altatás egy program lett, amiről gyereknevelési könyvek százai íródtak már, hogyan kell csinálni. A csodamódszer nyilván egyikben sincs benne, hiszen akkor a többit nem lehetne eladni, és felesleges lenne több ilyen könyvet írni.
Ennek a helyzetnek ideális megoldása egyszerűen nincsen. De van segítség, vannak eszközök, amivel tudunk segíteni a gyerekünknek, hogy könnyebben elaludjon, és magunknak is, hogy ne feszüljünk rá annyira erre a témára. Az, hogy éppen mi a legjobb megoldás, az helyzetről helyzetre, családról családra más lehet – az elmúlt 14 évben nálunk is számtalan variáció volt az alvásra, altatásra. Ha szeretnél az altatáshoz tippeket, támogatást, nézd meg, hogy van-e most a programok között olyan, ami erről szól, vagy foglalj időpontot egyéni konzultációra.