Társasjáték ajánló

A játék és a nevetés szuper módja a 2 ember közötti kapcsolódásnak – akár felnőtt-felnőtt, akár felnőtt-gyerek, akár gyerek-gyerek viszonylatban. A Kapcsolódó Nevelés tudatos nevelési eszközként használja a játékot, több különböző módon. Lehet ez fizikai játék, szerepjáték, vagy az olyan klasszikusok, mint a bújócska. (Itt olvashatsz néhány tippet azzal kapcsolatban, hogy hogyan.)

Ezen kívül manapság rengeteg szuper társasjáték közül választhatunk, amik felnőttek számára is élvezetesek, nem olyan unalmasak, mint például autókat tologatni. Nagy reményekkel foghatunk bele a közös társasozásba, aztán elmehet a kedvünk, ha olyasmiket tapasztalunk, hogy a gyerek:

  • „nem tud veszíteni”, kiakad, ha nem ő vezet, nem ő nyert
  • nem érti a szabályokat, nem akarja betartani őket
  • folyton csal
  • a testvérek piszkálják egymást, csalással vádolják egymást
  • túl nagy a különbség a gyerekek képességei között, ezért az egyiküknek esélye sincs nyerni

Versenyorientált világban élünk, ami tapasztalataink szerint nem tesz jót senkinek sem. Érdemes legalább a családi otthonban megteremteni a béke szigetét, ahol a közös játéknak nem az a lényege, hogy ki nyer, hanem hogy mindenki jól érezze magát. A közös játékot akkor fogja minden gyerek élvezni, ha mindegyiküket a képességeiknek, és az aktuális állapotuknak megfelelő kihívások elé állítjuk, és kiegyenlítjük az esélyeiket. Ha pedig ketten játszunk, érdemes a gyereket nyerni hagyni – idővel ezt már nem fogja igényelni, észre fogjuk venni, hogy mikor. (Nem könnyű kilépni a hagyományos győztes-vesztes keretből, itt olvashatsz egy történetet ezzel kapcsolatban.)

Ezen az oldalon megmutatom, hogy az 5, illetve 2 év korkülönbséggel született gyerekeimmel hogyan szoktunk különböző típusú társasokat játszani.